За едно безгрижно ЛЯТО !
разговор с д-р Мирослав Спасов, Общо-практикуващ лекар, град София
Имунната ни система е удивителна със своята способност да ни предпазва от различни причинители на заболявания. Поддържането на правилния баланс на микробите в червата не само помага за чревното здраве, но може да бъде мощен съюзник за създаване на здрава и силна имунна система. Най-голямата част от имунната ни система, около 80 %, се намира в червата.
Много причини като стрес, неправилно хранене, големи натоварвания, хроничен недостиг на сън и липса на движение могат да понижат имунитета.
Има много различни начини да повишим имунитета – прием на пресни плодове и зеленчуци, спорт, пълноценен сън и почивка, прием на мултивитамини и пробиотици.
Д-р Спасов, какво всъщност представлява Чревния Микробиом?
Един от важните фактори в развитието и правилното функциониране на органите и системите на детето е чревното здраве и в частност общността от микроорганизми, населяващи червата, наречена чревен микробиом.
Най-много и най-разнообразни са микроорганизмите в червата – т. нар. чревна микрофлора /микробиота/.
В последните години има голям интерес към влиянието на чревната микробиота върху човешкото здраве и към това дали могат да се развият стратегии, които чрез промяна в чревната микробиота, да влияят върху определени заболявания.
Всеобщо е разбирането, че доброто здраве е свързано с богатството и разнообразието на чревната микробиота.
Какво влияние оказва начинът на хранене върху чревната микробиота?
Начинът на хранене, предпочитаните храни, значимо повлиява чревната микробиота и води до бързи промени състава ѝ.
Т.нар. „западна диета“ – богата на мазнини, белтъци, захари и бедна на фибри намалява противовъзпалителния капацитет на чревната микробиота, с което води до по-тънък мукусен слой и е предпоставка за системно хронично възпаление, което е свързано с повишена честота на автоимунните и възпалителните заболявания.
От друга страна „ средиземноморската диета“ – богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, риба, зехтин, малко количество месо, нормализира мукусния слой. По този начин благоприятства възникването на чревен толеранс и предотвратява възникването на системно възпаление.
Кои са основните роли на пробиотичните бактерии?
Те поддържат доброто състояние и баланса на чревната флора.
Спомагат за доброто усвояване на хранителните вещества, благодарение на голямата повърхност на мукозната мембрана на стомашно-чревния тракт, която те обитават. Помагат храната да бъде добре смляна и хранителните вещества (напр. млечните протеини, пшеничните протеини (глутен), както и млечната захар – лактозата) пропуснати през чревната лигавица и усвоени от клетките.
Освен това помагат различните хранителни вещества да се усвоят пълноценно. По този начин осигуряват постоянно снабдяване на тялото с витамини чрез храната.
Пробиотичните бактерии пречат и ограничават заселването на лигавиците с патогени, те разпознават патогените и не позволяват преминаването им през лигавиците.
Не на последно място обучават нашите имунни клетки да разпознават и обезвреждат нежеланите гости и да толерират добри бактерии да не реагират срещу тях.
Как Пробиотиците помагат на детския организъм?
Ефектите на пробиотиците може да разделим в две групи: метаболитни и неметаболитни.
Пробиотиците стимулират епителиалната продукция на муцин. Засилват тънкочревната бариерна функция. Съдействат за адхезия на патогените. Модифицират токсините, произведени от патогени. Метаболитни ефекти: повлияват благоприятно продукцията на късоверижни мастни киселини, метаболизма на мазнините, йонната абсорбция (Ca, Fe, Mg), както и повишаване имунитета на гостоприемника (продукция на IgA, модулация на цитокини и др.).
През 2014 г. Европейското дружество по детска гастроентерология, хепатология и хранене (ESPGHAN) за първи път излиза с препоръки за употреба на пробиотици към рехидратиращата терапия при деца с остър гастроентерит, основани на рандомизирани клинично проучвания (1).
Рандомизирани проучвания и метаанализи с Lactobacillus Rhamnosus съобщават за намаляване на честотата на диарията с един ден, честотата на дефекациите на 2-рия ден и риска от продължителност на диарията с повече от 4 дни (2).
През 2016 г. ESPGHAN публикуват препоръки за употреба на пробиотици за превенция на антибиотик-асоциираната диария при децата – ААД (3).
ААД се дефинира като диария, която възниква вследствие на употреба на антибиотици и при изключване на други причини. Тя може да се появи веднага след приема на антибиотик и дори седмици или месеци след това (4).
Данните за ползата на пробиотиците при функционална коремна болка са, че Lactobacillus Rhamnosus значително намалява честотата на коремната болка до 8 седмици след спиране на приема, сочи проучване със 141 деца със синдром на раздразненото черво и функционална коремна болка (5).
Механизъм на действие:
НИВО 1. Пробиотичните бактерии може да попречат на растежа или оцеляването на патогенните бактерии в чревния лумен.
НИВО 2. Пробиотичните бактерии може да подобрят мукозната бариера и мукозната имунна система.
НИВО 3. Възстановеният чревен баланс има ефект върху имунната система в цялост, както и върху други клетъчни и органни системи, като например черния дроб и мозъка.
Какви са очакваните резултати от приема на Пробиотици?
Намаляване на риска от поява на диария – АБ-асоциирана диария и Диария на пътешествениците.
Подобряване на храносмилането. Повлияване на хроничната констипация. Облекчаване симптомите на Синдрома на раздразненото черво (IBS) и възпалителните заболявания на червата (напр. болест на Крон и улцерозен колит).
Също така подобряване на лактозния толеранс при деца с лактозна недостатъчност. Намаляване на риска от атопична екзема в детска възраст. Профилактика на инфекциозни заболявания – през 3 – 4 месеца на сезонни курсове.
Наблюдава се добро действие и при респираторни заболявания – ОРВИ (остра респираторна вирусна инфекция), инфекциозна мононуклеоза, пневмония, бронхит, вирусен круп (лаеща кашлица).
При дисбактериоза на червата – количеството и продължителността на прием зависи от степента на изразеност. Бактериални инфекции, диария, запек.
Какви изисквания трябва да покрива добрият пробиотик?
Като общопрактикуващ лекар, педиатър се старая да избирам подходящ и правилен пробиотик за пациентите ми, за да съм сигурен в ефекта и да съм уверен в благоприятното действие и поносимост. Затова при назначаването му се ръководя от няколко фактора и спазвам няколко изисквания:
Пробиотичните щамове трябва да имат ефект, базиран на доказателства с клинични данни, да са преминали тестове за устойчивост в стомашна среда с доказателства за жизнеспособност, достатъчно количество и висока прикрепваща способност към повърхностните клетки в червата. Не на последно място да са безопасни и с доказани полезни свойства за повишаване на имунитета и към чревното здраве.
Добър избор е Wellkid Peppa Pig Пробиотик на Витабиотикс.
Той сигурява 5 милиарда култури от 6 научно проучени щама бактерии, специално създадени за малки деца.
- Съдържа пробиотични култури, с отлични свойства за прилепване към чревната стена.
- Дава оптимално количество пробиотични бактерии.
- Подпомага нормалното функциониране на стомашно-чревния тракт.
– И не на последно място в състава е включен и Калций, който помага за нормалната работа на храносмилателните ензими. Той активира ензимите, които са необходими за усвояването на белтъчните молекули. Полезен е за нормалния растеж и развитие на костите при децата. Има огромно значение в поддържането на киселинно-алкалното равновесие.
Библиография:
-
Szajewska H, Guarino A, Hojsak I, et al. Use of probiotics for management of acute gastroenteritis: a postion paper by the ESPGHAN Working Group for Probiotics and Prebiotics (published correction appears in J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2016 Jan; 62(1):188) J. Gastroenterol Nutr. 2014; 58(4):531-539.
-
Allen SJ, Martinez EG, Gregorio GV, et al. Probiotics for treating acute infectious diarrhoea. Cochrane Database Syst Rev 2010. CD003048.
-
Szajewska H, Canani RB, Guarino A, et. al. Probiotics for the Prevention of Antibiotic-Associated Diarrhea in Children. JPGN.2016;62(3):495-506.
-
McFarland LV. Episodemiology, risk factors and treatments for antibioticaassociateddiarrhea. Dig dis 1998; 16:292-307.
-
Francavilla R, Miniello V, Magista AM, et al. A randomized controlled trial of Lactobacillus GG in children with functional abdominal pain. Pediatrics 2010;126:e1445-52.